1. Menüyü gösterme
  2. İçeriği gösterme
  3. Alt bölümü gösterme
6

OLTACILARDER Geleneksel 4.Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği Gerçekleşmiştir.

haber2  Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER) olarak amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak ve yarışma heyecanı duyan amatör olta balıkçılarını buluşturup 1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu ile Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara uyulmasını sağlamak amacıyla Bala Belediyesi' nin katkılarıyla bu sene 4'ncüsünü düzenlediğimiz Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği son yılların en soğuk Mayıs ayını yaşıyor olmamıza rağmen, yine büyük bir coşku ve katılımla gerçekleşmiştir.

 
Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER) olarak amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak ve yarışma heyecanı duyan amatör olta balıkçılarını buluşturup 1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu ile Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara uyulmasını sağlamak amacıyla Bala Belediyesi' nin katkılarıyla bu sene 4'ncüsünü düzenlediğimiz Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği son yılların en soğuk Mayıs ayını yaşıyor olmamıza rağmen, yine büyük bir coşku ve katılımla gerçekleşmiştir.

Ankara il ve ilçelerinin yanı sıra Aksaray, Bolu, Bursa, Çorum, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Kütahya, Niğde, Sakarya ve Yozgat' tan toplamda 600 katılımcının iki gün boyunca renklendirdiği şenlikte Kültür Bakanlığı Türk Sanat Müziği sanatçılarından Suphi KÖKSOY' un yanı sıra derneğimiz üyesi Nihat KÖŞKEROĞLU ve Recep DAĞ' da katılımcılara unutulmaz şenlik gecesi yaşatmışlardır.

Geleneksel 4. Turna Balığı Yakalama Yarışması 248 kayıtlı amatör balıkçının kıyasıya çekişmesine sahne olmuş, dereceye girenlere derneğimiz tarafından hazırlanan özel kupa, yarışma katılım belgesi ve sponsor firmaların sağladığı ödüller verilirken yarışmaya katılan fakat dereceye giremeyen yarışmacılara da yine aynı sponsor firmalar tarafından sağlanan çeşitli hediyeler ve derneğimizce yarışma katılım belgesi verilmiştir.

Pazar günü sabah 06:00’da başlayan yarışmanın 2 ayrı kategoride yapılacağı ve toplam sekiz dalda ödül verileceği ilan edilmiş, yarışmanın 1. kategorisi ve 1. dalı olan bot veya tekne ile en büyük balık yakalama dalında, Ankara' dan Kemal AYGAN yakaladığı 67,5cm boyundaki Turna balığı ile 1'nci olurken, 2'nciliği derneğimiz üyesi Ankara' dan Görkem AKTAN 60,5cm'lik Turna Balığı ile, 3'ncülük ödülünü ise Ankara' dan Mehmet YILMAZER 60 cm'lik Turna Balığı ile kazanmışlardır.
Aynı kategorinin 2. dalında ise, yaklaşık 10 gün önce derneğimize üye olmak için başvuruda bulunan Koray CANDAR yakaladığı 57 cm'lik 1 adet balık ile ödüle layık görülmüştür.

Yarışmanın 2. kategorisi ve 1. dalı olan kıyıdan en büyük balık yakalama dalında, yarışmaya Ankara' dan katılan İlköğretim 4. Sınıf öğrencisi Muhammet Raşit HİN yakaladığı 71cm boyundaki Turna Balığı ile 1'nci olurken, 2'nciliği Ankara’ dan Adnan DEMİRCİOĞLU 56cm'lik Turna Balığı ile, 3'üncülük ödülünü ise Ankara' dan ve yine derneğimiz üyelerinden Kudret ALTUNTAŞ 46cm'lik Turna Balığı ile kazanmışlardır. Kudret ALTUNTAŞ' ın yakaladığı balığı hakem masasına getirip ölçümlerini yaptırdıktan sonra yaşama şansı olması sebebi ile tekrardan ait olduğu suya iade etmesi örnek olan bir davranıştı.

Kıyıdan en çok balık yakalama dalının 1'ncisi olmadığından bu kategori için verilmesi gereken ödüller sponsor firma temsilcilerimizin de oluru alınarak yarışmaya katılıp dereceye giremeyenlere yapılan çekiliş ile dağıtılmış olup Kıyıdan en çok balık yakalama dalının 1'ncilik kupası ve katılım belgesi derneğimizde sergilenebilmesi için tutanak ile kayıt altına alınmıştır.Bu sene 4'ncüsünü düzenlediğimiz şenliğimizde bizleri yalnız bırakmayan;
Doğa aşığı değerli amatör/sportif balıkçı dostlarımız,
Gölbaşı Genç Avcılar Derneği,
Hüseyingazi Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Derneği,
Eskişehir Sportif Amatör Olta Balıkçılığı ve Doğal Hayatı Koruma Derneği,
Kocaeli Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği,
Köroğlu Doğa ve Amatör Olta Balıkçıları Derneği,
Rastgelebalıkçı Amatör Olta Balıkçıları Derneği,
Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği,
Sincan Amatör Olta Balıkçıları Derneği,
Sisav Avcılık Atıcılık Balıkçılık Doğa Sporları Derneği,
Yozgat Amatör Balıkçılar Derneği,
Uludağ Üniversitesi Amatör Balıkçılılık Topluluğu,
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü
Ankara İl Tarım Müdürlüğü
Bala Belediyesi,
Bala İlçe Jandarma Komutanlığı,
Kesikköprü Jandarma Karakolu,
Ankara İl Jandarma Çevre Koruma Tim Komutanlığı,
Bala İlçesi ve Kesikköprü mahallesi sakinleri
Sponsorluklarını esirgemeyen değerli firmalarımız,
Şenlik/Yarışma önesi, anı ve sonrasında görev alan değerli üyelerimize


Teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Saygı ve sevgilerimizle.

Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER)
Oltacılar Derneği
forum
Trip Rent a car Kıbrıs Oto Kiralama